Miód Spadziowy

Jak powstaje miód spadziowy? 

Miód spadziowy powstaje z tzw. spadzi, czyli lepkiego i słodkiego soku drzewnego (drzew liściastych oraz iglastych) zebranego oraz wydalonego przed owady żerujące na liściach, gałęziach i igłach drzew. Owady pozostawiają spadź w postaci kropel na liściach drzew, z których to z kolei, zbierają je pszczoły wabione słodkim zapachem. Spadź trafia do ula, gdzie w procesie fermentacji powstaje miód spadziowy.

Miód spadziowy najlepszej jakości jest zbierany z drzew rosnących w najczystszych lasach, co powoduje, że poczuć można zapach żywicy i igliwia. Należy zauważyć, że wyróżnia się dwa rodzaje spadzi, czyli spadź liściastą, pochodzącą zazwyczaj z drzew lipy oraz spadź iglastą, pochodzącą ze świerku i jodły.

Właściwości miodu Spadziowego.

Jeśli chodzi o właściwości produktu, jakim jest miód spadziowy, jest on przede wszystkim bogaty we flawonoidy oraz związki fenolowe.

W tej odmianie miodu można ponadto spotkać ponad 9 razy więcej biopierwiastków niż w klasycznych miodach nektarowych. Jest on bowiem bogaty w fosfor, sód, magnez, wapń, potas i mangan, a także w witaminy K, PP, C, B2, B6 i A. Oprócz tego miód spadziowy zawiera również cynę, srebro, wanad oraz molibden. Można nim zatem zastąpić szereg suplementów diety dostępnych w aptekach i sklepach bez recepty.

Zastosowanie.

Miód spadziowy ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Znany jest on z działania antyseptycznego, przeciwzapalnego, wykrztuśnego oraz przeciwbakteryjnego. Głównym środkiem przeciwbakteryjnym w miodzie spadziowym jest nadtlenek wodoru, ale kwaśne pH i niska wilgotność miodu są również aktywnymi uczestnikami ogólnego działania przeciwbakteryjnego. Stosuje się go m.in. przy anemii i hiperwitaminozie. Ponadto wspomaga on leczenie stanów zapalnych, reumatyzmu, chorób dróg oddechowych (jak zapalenie płuc), chorób układu krążenia oraz nerwicy.

Miód spadziowy świetnie sprawdza się także w przypadku kaszlu i bólu gardła. Dzięki lepkiej, słodkiej konsystencji miód spadziowy tworzy rodzaj ochronnej powłoki na wyściółce gardła, łagodząc bóle i uspokajając kaszel. Wszystkie elementy antybakteryjne zawarte w miodzie działają razem, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii, a nawet zmniejszyć obciążenie bakteryjne w gardle, aktywnie uczestnicząc w leczeniu infekcji dróg oddechowych, takich jak przeziębienie lub grypa. Ilekroć borykamy się z bólem gardła lub kaszlem, warto wziąć łyżkę surowego miodu kilka razy dziennie i unikać jedzenia oraz picia czegokolwiek przez następną godzinę.

Warto nadmienić, że miód spadziowy ma działanie zarówno ochronne na żołądek, jak i przeciwbakteryjne oraz pomaga w leczeniu zapalenia żołądka, a nawet wrzodów żołądka. Uważa się, że miód działa kojąco i ochronnie na wyściółkę żołądka, pobudzając go do wytwarzania większej ilości śluzu i zmniejszając wydzielanie kwasu żołądkowego, przyczyniając się w ten sposób do naturalnego leczenia zapalenia żołądka. Ponadto stwierdzono, że różne składniki miodu (środki przeciwbakteryjne, przeciwutleniacze) powodują, że żołądek staje się niepożądanym miejscem dla bakterii Helicobacter pylori, hamując ich wzrost (H. pylori jest główną przyczyną zapalenia żołądka i wrzodów żołądka).

Oprócz tego miód spadziowy ma działanie zapobiegające tworzeniu się kamienia nazębnego, a także wpływa pozytywnie na gojenie ran, oparzeń oraz odmrożeń. Miód spadziowy ma również działanie zmiękczające, wygładzając skórę i przywracając jej naturalny blask. Konsekwentnie stosowany ma łagodne działanie złuszczające i ściągające, odblokowując pory i redukując wypryski. Ponadto koi podrażnioną lub wrażliwą skórę i działa ogólnie rozświetlająco, dzięki czemu skóra wygląda na bardziej promienną i wypoczętą.

Miód spadziowy jest również bardzo dobrym środkiem na bezsenność i niepokój. Należy zauważyć, że miód spadziowy jest również naturalnym środkiem przeciwnowotworowym. Dzięki zawartym w nim olejkom eterycznym wykorzystuje się go w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego.

Należy wspomnieć, że miód spadziowy jest dobrym źródłem oligosacharydów, naturalnych cukrów, które fermentują i służą jako prebiotyki lub źródło pożywienia dla pożytecznych bakterii w naszym przewodzie pokarmowym. Dzięki swojemu działaniu prebiotycznemu miód spadziowy sprzyja zdrowiu układu pokarmowego, poprawia czas tranzytu, a nawet wchłanianie składników odżywczych (abyśmy mogli dobrze wchłaniać składniki odżywcze, potrzebujemy zdrowych populacji flory jelitowej, które są podtrzymywane przez spożywanie pokarmów prebiotycznych). Miód spadziowy ma również bardzo łagodne działanie przeczyszczające, pomagające złagodzić zaparcia i poprawić ogólną funkcję przewodu pokarmowego.

Specjaliści polecają miód spadziowy osobom po kuracjach antybiotykowych i sterydowych. Z kolei dzięki swoim właściwościom odtruwającym, poleca się go osobom pracującym w warunkach szkodliwych dla zdrowia (podaje się go osobom pracującym w kopalniach uranu, ponieważ przeciwdziała skutkom napromieniowania).

Stosowanie miodu spadziowego regularnie, może ograniczyć szkodliwy wpływ na organizm kawy, herbaty, alkoholu oraz tytoniu, czyli popularnych używek.

Źródło