Miód Gryczany

Jeżeli chodzi o miód gryczany to ciężko go pomylić z innymi gatunkami, jego wygląd charakteryzuje się ciemnobrązowym kolorem.  Nie mniej charakterystyczny jest oryginalny zapach, chociaż, ze względu na to, że jest on dość ostry, miód ten nie zawsze smakuje dzieciom. Posiada bardzo silny aromat kwiatów gryki, a smak ostry, lekko piekący. Dzięki temu nadaje się on do wypieków wonnych ciast, pierników, mazurków.

Wiele osób podchodzi do tego rodzaju miodu  z dużą ostrożnością nie dlatego, że jest on niesmaczny, ale z uwagi na jego kaloryczność. Rzeczywiście, mamy do czynienia z produktem wysokokalorycznym o czym świadczy choćby to, że wartość kaloryczna stu gramów miodu to nawet 340 kalorii. Jest to jednak również cenne źródło cukrów prostych, a te szybko przenikają do krwioobiegu i odżywiają organizm. Warto wspomnieć też o bogactwie wartościowych węglowodanów, które bez większego problemu możemy spalić.

Właściwości miodu

Istotna cecha, to prawie 100% przyswajalność pierwiastków z miodu, która powoduje, że odgrywają one istotną rolę jeśli miód ten spożywa się często i regularnie. Ze względu na dużą ilość mikroelementów i substancji odpornościowych oraz łatwo przyswajalnej glukozy sprawia, iż miód ten ma najwyższą przydatność w leczeniu anemii u dzieci i dorosłych, a także w wzmocnieniu układu immunologicznego i ogólnej poprawy metabolizmu człowieka niezależnie od wieku. Miód ten jest wyjątkowo przydatny w leczeniu serca i naczyń krwionośnych. Znane są przypadki wyleczenia tą metodą nawet wrodzonych wad serca i naczyń krwionośnych. Podstawowym elementem warunkującym ten efekt są cukry proste, które bardzo łatwo i szybko są wchłaniane do krwiobiegu i w krótkim czasie odżywiają mięsień sercowy. Mają one tę przewagę nad sacharozą, że wchłaniane są bezpośrednio do krwi z pominięciem wątroby, podczas gdy sacharoza musi najpierw w organizmie ulec rozkładowi enzymatycznemu do glukozy i fruktozy. Każdy miód jak wiadomo przyspiesza i wzmacnia działanie leków, zmniejsza ich szkodliwe działanie uboczne, zmniejsza szkodliwość używek, np.: kawy, herbaty, alkoholu, nikotyny, odtruwa, usuwa ołów i pierwiastki promieniotwórcze z surowicy krwi, tkanki miękkiej i kości człowieka, przyspiesza trawienie, wzmacnia cały organizm, skutecznie odżywia mózg, dodaje sił witalnych, działa antynowotworowo i bakteriostatycznie, jednak miód gryczany czyni to najlepiej. Wiele osób uważa nawet, że miód gryczany posiada także właściwości odmładzające.

Zastosowanie

Choć najczęściej spotykamy się z nim w kuchni, miód z gryki jest obecny również w wielu innych miejscach. Zawartość rutyny sprawia, że często jest on jednym ze składników kosmetyków, możemy więc liczyć na jego obecność między innymi w kremach przeciwzmarszczkowych oraz w maseczkach i peelingach. Nie może być zresztą inaczej, nie tylko bowiem skutecznie przeciwstawia się starzeniu się skóry, ale również ma działanie antybakteryjne, co wpływa korzystanie już choćby na łagodzenie objawów trądziku.