Miód Nawłociowy

Miód z nawłoci jest niezwykle cenionym i rzadko spotykanym miodem.

Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza kwiatom nawłoci. Wykazuje działanie bakteriobójcze, moczopędne oraz rozkurczowe.

Miód nawłociowy powstaje z kwiatów nawłoci pospolitej. Nawłoć pospolita, nazywana także mimozą lub złotą dziewicą, to bardzo ceniona roślina. Kwiaty nawłoci są koloru żółtego, kwitną od lipca do września. Nawłoć jest rośliną ekspansywną. Rozprzestrzeniła się na obszarach Polski na bardzo dużą skalę. Z tego względu bardzo często traktowana jest jako chwast. Z drugiej strony jednak jest niezwykle pożądana wśród zielarzy i pszczelarzy ze względu na swoje właściwości lecznicze. Nawłoć wykazuje silne działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. Działa wspomagająco w leczeniu ran i owrzodzeń.

Miód nawłociowy – właściwości i zastosowanie

Miód nawłociowy swoje właściwości lecznicze zawdzięcza kwiatom, z których jest pozyskiwany, czyli nawłoci pospolitej. Dzięki niej miód nawłociowy zawiera flawonoidy (m.in. kwercetynę) oraz garbniki, kwasy organiczne. Jest bogaty w witaminy oraz substancje bakteriobójcze.

Miód nawłociowy ze względu na swoje właściwości lecznicze stosowany jest głównie w kuchni. Najczęściej dodaje się go do różnego rodzaju dań, np. płatków, owsianki, naleśników, kanapek, owoców lub jogurtu naturalnego. Stosowany jest także do wypieków. Miód nawłociowy może być dodawany do herbaty lub kawy zamiast cukru. Można go również jeść samodzielnie.

Miód nawłociowy swoje zastosowanie znalazł także w kosmetyce jako składnik maseczek, odżywek do włosów, peelingów do ciała czy pomadek do ust. Może być także dodawany do leczniczych kąpieli.

Miód nawłociowy – jak stosować?

Aby miód nawłociowy wpłynął pozytywnie na nasze zdrowie, należy spożywać go regularnie. Dzienna zalecana dawka miodu nawłociowego nie powinna przekraczać jednak 40 g. Warto również sporządzać roztwór miodu z wodą, gdyż substancje organiczne zawarte w miodzie rozpuszczone w wodzie staja się lepiej przyswajalne.

Należy pamiętać, że miód nawłociowy, podobnie jak inne miody, jest dość kaloryczny, dlatego osoby odchudzające się i chorujące na cukrzycę nie powinny spożywać go w zbyt dużych ilościach.

Miód nawłociowy – smak, krystalizacja

Miód nawłociowy, tak jak większość miodów, jest słodki. Ma charakterystyczny, podobny do cytrynowego, kwaśny posmak. Jest to miód o przyjemnym aromacie. Ulega krystalizacji stosunkowo szybko, tworząc kremową konsystencję. Miód nawłociowy występuje w odcieniach żółtego po bursztynowy. Po krystalizacji staje się znacznie jaśniejszy.

 

Źródło